Ładowanie...

Jak produkowane są szamba betonowe?


Szamba betonowe to bardzo popularne w naszym kraju zbiorniki na ścieki, które są stosowane wszędzie tam, dokąd nie jest doprowadzona sieć kanalizacyjna. Ich zadaniem jest zbieranie ścieków i ich bezpieczne przechowywanie do czasu wybierania szamba.

Aby nie doszło do zanieczyszczenia gruntu oraz wód gruntowych, szamba muszą być przede wszystkim szczelne i wytrzymałe. Szamba betonowe są więc produkowane z materiałów najwyższej jakości, które gwarantują odpowiednie bezpieczeństwo. Beton, z jakiego powstają szamba, charakteryzuje się wysoką klasą, dodawane są do niego również specjalne składniki chemiczne, które poprawiają jego właściwości – wpływają przede wszystkim na lepszą szczelność materiału. Dodatkowy pozytywny wpływ na szczelność zbiornika ma uszczelnienie go od zewnątrz specjalną mieszanką kauczukowo – asfaltową, która nadaje im charakterystyczny smolisto czarny kolor. Zbrojenia są wykonywane z należytą precyzją, dzięki czemu szambo staje się niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu proces produkcji szamb betonowych krok po kroku.

1. Zbrojenie

Pierwszą czynnością w procesie produkcji szamb betonowych jest przygotowanie odpowiedniego zbrojenia. Wykonywany jest kosz zbrojeniowy oraz siatka zbrojeniowa na płytę.

2. Wykonanie formy

Kolejnym krokiem jest wykonanie odpowiedniej formy na szambo. Jest ona dostosowana do pojemności szamba, które zamówił klient.

3. Zalanie formy

Kiedy forma na szambo jest już gotowa i mamy też skompletowane wszystkie niezbędne siatki zbrojeniowe, można przystąpić do zalewania jej betonem. Wykorzystujemy do tego beton najwyższej jakości (B-25 albo B-30).

4. Rozbrojenie formy zbiornika

Kolejnym etapem produkcji jest rozbrojenie formy zbiornika i płyty. Szambo musi odstać odpowiednią liczbę dni, aby stwardnieć.

5. Zabezpieczenie zbiorników specjalną substancją

Kiedy zbiorniki są już gotowe, zabezpieczamy je z zewnątrz specjalną substancją, która zamyka pory betonu. Szambo staje się dzięki temu zabiegowi czarne z zewnątrz.

6. Test szczelności

Niezwykle ważną czynnością jest sprawdzenie szczelności szamba, zanim trafi do sprzedaży. Aby przeprowadzić taki test, trzeba najpierw napełnić zbiornik wodą, a potem  obserwować go i sprawdzać, czy woda nie sączy się przez jego ściany albo dno.

7. Transport szamba do punktu sprzedaży

Gotowe zbiorniki są transportowane do miejsc, w których klienci mogą je kupić.

Wróć