Ładowanie...

Koszt budowy szamba betonowego


Szamba wykonane z betonowych zbiorników można spotkać na wielu posesjach i działkach. Mogą służyć nie tylko do gromadzenia nieczystości, ale również deszczówki, dzięki czemu właściciel może w skuteczny sposób oszczędzać wodę.

Betonowe szamba mają zastosowanie na posesjach, które nie mają możliwości podłączenia do okolicznej sieci kanalizacyjnej. Mają formę prefabrykowanych zbiorników, które dostarcza się bezpośrednio na miejsce przeznaczenia. Pierwszym etapem wykonania szamba jest stworzenie wykopu, co najmniej 30 centymetrów szerszego niż sam zbiornik. Urządzeniem hydraulicznym opuszcza się szambo, a następnie izoluje i podłącza przewody kanalizacyjne. Do zbiornika najczęściej dołącza się pokrywę, której koszt to około 200 – 300 złotych, w zależności od rozmiaru.

Czas trwania montażu szamba to zaledwie kilka godzin, a nasza firma proponuje wykonanie tych prac gratis. Koszty, z jakimi wiążą się szamba betonowe, zależy przede wszystkim od ich pojemności. Niewielkie zbiorniki o pojemności mniejszej niż 5 metrów sześciennych to koszt około 1000 złotych. Sprawdzają się na przykład w domkach letniskowych Standardowo koszt szamba betonowego to mniej więcej 2 tysiące złotych.

Czym kierować się podczas wyboru szamba betonowego?

Wybór szamba z betonowych prefabrykatów zależy przede wszystkim od potrzeb gospodarstwa. Według szacunków jedna osoba produkuje około 10 – 20 litrów nieczystości w ciągu doby. Szambo betonowe musi pomieścić odpady gromadzone przez co najmniej 2 tygodnie, jednak większość rodzin decyduje się na większe zbiorniki, aby rzadziej je opróżniać.

Szamba betonowe można podzielić ze względu na to, z ilu komór i części są zbudowane. Zbiorniki dwukomorowe jednoczęściowe są rozdzielone przegrodą. Ich zadaniem jest separacja nieczystości stałych od płynnych. Takie szamba mogą z powodzeniem pełnić rolę przydomowych oczyszczalni ścieków. Są dobrym rozwiązaniem dla dużych gospodarstw, które nie mają możliwości podłączenia do sieci komunalnej. Na posesjach, gdzie mieszka kilka rodzin, dobrze sprawdzają się szamba dwuczęściowe dwukomorowe, składające się z dwóch, połączonych ze sobą zbiorników.

Wróć