Ładowanie...

Możliwe zastosowania zbiorników betonowych


Szczególne cechy betonu sprawiają, że jest on doskonałym materiałem konstrukcyjnym w przypadku, gdy niezbędna jest długoletnia wytrzymałość oraz odporność na warunki zewnętrzne. Standardowo betonowe zbiorniki powstały w celu przechowywania w nich szamba. Jednak z uwagi na szczególne właściwości betonu, wielkość, grubość i pojemność oraz łatwość montażu, zbiorniki betonowe są obecnie wykorzystywane do bardzo niekonwencjonalnych zastosowań.

Zbiorniki betonowe na deszczówkę

Betonowe zbiorniki mogą stanowić idealny zbiornik na wodę deszczową. Takie rozwiązanie daje nie tylko wymierne korzyści finansowe, ale pozwala na wydajniejsze dbanie o płody rolne i kwiaty, ponieważ deszczówka posiada lepsze parametry, niż woda w kranach. Takie rozwiązanie przydaje się także w sytuacji, gdy domostwo zostaje odcięte na jakiś czas od wody. Betonowe zbiorniki na deszczówkę wykorzystać można zarówno w dużym gospodarstwie, jak i również w gospodarstwie domowym i na działce rekreacyjnej – wszystko zależy od wielkości zbiornika. Trzeba jednak pamiętać, że taka deszczówka nie nadaje się do spożywania, przez co jej wykorzystywanie jest głównie skupione na użyteczności. Stanowi natomiast idealną pomoc w trakcie pożaru w domu, gdyż betonowy zbiornik może pełnić funkcję zbiornika przeciwpożarowego. Szczelny betonowy zbiornik stanowi także nieocenioną pomoc w regulacji poziomu wody – można w nim zgromadzić nadmiar wody i uniknąć zniszczeń podczas powodzi.

Oryginalna piwnica na wino i przetwory

Komory betonowe mogą również posłużyć jako piwnice – głównie dlatego, że grube ściany idealnie utrzymują zimno. Takie dodatkowe, zakopane w ziemi pomieszczenie, pozwala na zyskanie dodatkowej powierzchni oraz umożliwi przetrzymywanie przetworów i różnych płodów, co wydłuży ich termin do spożycia. Betonowy zbiornik może zostać także wykorzystany jako nietypowa piwniczka na wino. Naturalna, niska temperatura zapewni idealne schłodzenie trunków. Dodatkowo betonowy zbiornik wyposażyć można w klimatyzację, co pozwoli na zachowanie stałej temperatury.

Rozwiązania alternatywne

Komora betonowa nie musi być stosowana tylko do oczywistych rozwiązań, jakimi są pojemnik na szambo, gnojownicę i gnojówkę. Alternatywnym zastosowaniem zbiornika może być jego wykorzystanie jako schowek na narzędzia lub wybudowanie garażu z wkopanym zbiornikiem, stanowiącym kanał samochodowy. Oryginalnym pomysłem jest stworzenie w zbiorniku pomieszczenia zabaw dla dziecka. Ale w rzeczywistości, ograniczeniem dla zastosowań zbiorników betonowych jest tylko wyobraźnia właścicieli posesji.

Wróć