Ładowanie...

Rodzaje szamb betonowych


Szambo jest rozwiązaniem koniecznym dla właścicieli domów, które nie są podłączone do kanalizacji. Pośród najczęściej wybieranych zbiorników znajdują się szamba betonowe. Wynika to z ich wytrzymałości, ceny i odporności. Warto bowiem pamiętać, że ścieki mogą być niebezpieczne dla człowieka i środowiska, więc muszą być skutecznie usuwane przez wóz asenizacyjny. Jakie rodzaje szamb betonowych pojawiają się na rynku?

W jaki sposób może powstać szambo betonowe?

Możliwości w tej kwestii jest kilka. Możemy zdecydować się na gotowe, czyli prefabrykowane zbiorniki, na szamba betonowane na miejscu lub szamba układane z przygotowanych kręgów. To jedne podział, jednak mamy jeszcze możliwość wyboru wielkości szamba i ilości połączonych ze sobą zbiorników/komór. Szamba betonowe są z pewnością wyjątkowo wytrzymałe, a większość z nich można umieścić pod ziemią nawet w miejscu, w którym będą jeździły samochody i nie wpłynie to w najmniejszym na ich szczelność i funkcjonalność.

Gotowe zbiorniki prefabrykowane znajdują się w ofercie licznych firm. Wyróżnia je szczelność oraz wytrzymałość na obciążenia zewnętrzne. Pokrywa je warstwa izolacyjna z wewnątrz oraz od zewnątrz. Mogą składać się z jednej lub z większej ilości komór. Montaż wymaga tu zastosowania dźwigu, gdyż ważą kilka ton, jednak jest stosunkowo łatwy dla profesjonalnej firmy. Z kolei szamba z kręgów betonowych są obecnie coraz rzadziej wykorzystywane, prawdopodobnie ma to związek z trudnościami w utrzymaniu ich szczelności, jest to jednak rozwiązanie łatwo dostępne, proste w transporcie i montażu.

Zbiorniki betonowane na miejscu

Zbiorniki betonowane na miejscu, na działce klienta cieszą się dość duża popularnością. Jest to rozwiązanie dość elastyczne, gdyż jeżeli tylko pojawi się taka konieczność, to możliwe jest zastosowanie w ich przypadku niestandardowych wymiarów. Buduje się je około dwóch tygodni, bez zastosowania ciężkiego sprzętu i jest odporne na naciski z zewnątrz, więc z powodzeniem może znaleźć się np. przy wjeździe do garażu, gdyż nie spowoduje to dla niego nadmiernego obciążenia.

Wróć