Ładowanie...

Zasady transportu szamb betonowych


Szamba betonowe, które można zakupić w firmie ANIBUD, należą do rozwiązań bardzo popularnych. Jest to związane z tym, że wymagają mniej formalności oraz spełnienia różnych warunków niż oczyszczalnie przydomowe, a przy tym są tańsze i prostsze w eksploatacji. Ich pojemności są bardzo zróżnicowane, wszystko zależne jest od zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego. Stanowią one zbiornik na odpady komunalne, który należy okresowo poddawać oczyszczaniu, zlecając to firmie zajmującej się odbieraniem zanieczyszczeń z tych zbiorników. Betonowe szamba są lepszym rozwiązaniem niż zwykłe zbiorniki metalowe, ponieważ ich gabaryt zapobiega ewentualnemu ich obsunięciu, jednak ich transport należy do o wiele bardziej skomplikowanych. Wymagają między innymi specjalistycznego sprzętu, o odpowiednim udźwigu, a także pozwalającym na ich załadunek i rozładunek. Ich przewożenie wymaga trzymania się kilku bardzo istotnych zasad. Dotyczą one między innymi możliwości pojazdów oraz przepisów prawnych, które regulują przewóz masywnych i wielkogabarytowych zbiorników.

Właściwy pojazd

Szamba betonowe to rozwiązania bardzo praktyczne i solidne, jednak dodatkowo ciężkie. Dlatego właśnie sprzęt służący ich przewozowi powinien być zdolny do ich załadunku, rozładunku oraz przewozu. Samochody transportowe zawsze powinny być dobierane do rozmiarów szamba i jego masy. Niedopuszczalne jest dobieranie aut transportowych, z których kontener z szambem będą wystawać lub znacząco obciążą samochód, co zauważymy po jego niższym osadzeniu. Sprowadza to wiele trudności na drodze, wliczając wysokie ryzyko wystąpienia awarii, ponieważ przeładowane auto dostawcze zwyczajnie nie podoła zadaniu. Sam pojazd musi posiadać odpowiednią homologację i być sprawnym technicznie. Tylko wtedy możliwe jest właściwe przetransportowanie szamba betonowego w zgodzie z przepisami, bez ich łamania, które ostatecznie kończy się wysokimi karami. Warto więc stawiać na firmy, które są sprawdzone i specjalizują się w tego rodzaju działalności.

Wymogi prawne

Niezwykle istotne dla przewozu szamb są regulacje prawne, do których każdy przewoźnik musi się stosować. Dotyczą one kilku bardzo ważnych kwestii. Przede wszystkim należy pamiętać, że dopuszczalny maksymalny ciężar pojazdu oraz transportu, w Polsce to 40 ton. Jednocześnie sam transport, wliczając szambo oraz kontener, w którym jest przewożone, nie mogą mieć masy większej niż 24 tony. Dopuszczalne jest więc przewożenie całych szamb, wliczając pokrywę i skorupę szamba, jednak pamiętając o tym, by maksymalny ciężar nie przekraczał wspomnianej masy. Należy również stosować się do przepisu, który w zależności od rodzaju pojazdu ujmuje maksymalny dopuszczalny ciężar nacisku na oś napędową, w Polsce wyznaczony na 11,5 tony.

Wróć